Ambalaj Sektörü

Türkiye’de ambalaj malzemesi üreten tüm ambalaj firmaları sayısının yaklaşık beşbin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu ambalaj firmaları arasında yaklaşık ikibinbeşyüz kadar ambalaj firması 2006 yılı içinde Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından yapılan ve Türkiye’deki yerel odaların kataloglarından alınan bilgilere ve birebir aranmak suretiyle doğrulanan bir katalog çalışması ile tesbit edilmiştir. 
Ambalaj sanayicileri derneği, ambalaj firmaları hakkında adresleri ve faaliyet alanlarını teyit çalışmasına devam etmektedir.
Mevcut bilgilere göre bütün ambalaj firmaları adedi daha da yüksek tahmin edilmekte. Sadece ambalaj alanında faaliyet gösterenlerin yanında değişik sektörlerde faaliyet gösteren ancak potansiyel olarak ambalaj siparişi alarak bu dalda ana veya yan ürün üretenler de mevcuttur.

Bu ambalaj firmalarının büyük çoğunluğu orta ve küçük ölçekli firmalardır. 2005 yılı Istanbul Sanayi Odası Sanayi anketine göre 51 ambalaj üreticisi firma iş hacmi bakımından Türkiye’nin en büyük Bin şirketi arasında yer almaktadır. Ambalaj sektöründeki ambalaj firmaları yoğun olarak Istanbul, Izmir, Kocaeli (izmit), Gaziantep, Adana, Ankara, Konya ve Balıkesir illerinde faaliyet göstermektedir.

Ambalaj sektörü firmalarında çalışan kişi sayısı 60-100 bin kişi civarında tahmin edilmektedir. Gelişmiş bir üretim teknolojisi gerektiren Ambalaj sektöründe yoğunluklu olarak vasıflı işçi çalıştırılmaktadır.

1 thought on “Ambalaj Sektörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir